تبلیغات
مهاجرت به کانادا و مهاجرت به استرالیا و اقامت - شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن
 

شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن

نوشته شده توسط :beyad mandani
پنجشنبه 28 مرداد 1395-09:18 ق.ظ

عنوان : شرایط اقتصادی ترکیه و راه اخذ مجوز کار در این کشور


ترکیه کشوری که در بین دو فرهنگ کاملا متفاوت قرار دارد و این موضوع باعث تاثیر گرفتن این کشور از هر دو کشور میشود.اما همچنان با تکیه بر فرهنگ گذشته خود توانسته از این موقعیت یعنی واقع شدن در بین غرب و شرق بهترین استفاده را بکند و  و از نظر علمی و دانشگاهی و یا اقتصادی در سطح خوبی قرار بگیرد.بیشترین جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل میدهد و به همین دلیل به یک مقصد خوب برای مسلمانان برای مهاجرت,کار ویا حتی تفریح تبدیل شده است.اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است. به عنوان مثال در زمینه کشاورزی که با ایجاد زمینه های لازم باعث ثبت رتبه هفتم برای این کشور در دنیا در زمینه تولیدات کشاورزی شد.همچنین بخش حمل و نقل و بانکداری این کشور روند رو به رشد و مثبتی داشته است.همین عموامل باعث جلب کردن توجه نیروی کار مهاجر به این کشور شده است و متقاضیان کار برای کار در کشوری که بستر مناسب و آرامی در اقتصاد دارد اقدام میکنند.یکی درگیر از عواملی که بیشترین نقش را در رشد اقتصادی ترکیه را داشته صنعت پوشاک و نساجی این کشور بوده است به نحوی که پوشتک این کشور به برند قابل اطمینانی برای سرمایه گذاری در میان تجار تبدیل شده است.

وضعیت فعلی صنعت نساجی و پوشاک ترکیه

اگرچه سابقه صنعت نساجی در ترکیه به قرن هفده میلادی در امپراتوری عثمانی بازمی‌گردد، اما صنعت نساجی در قرن بیستم و با تاسیس کشور ترکیه وارد دوره نوسازی و مدرنیزاسیون شد. بالطبع با رشد کمی و کیفی صنعت پارچه بافی این کشور به‌عنوان لکوموتیو صادرات، بخش پوشاک آماده مصرف(Ready-to-wear) هم به مرور رشد کرد‌. در دو دهه اخیر همواره بیش از 10درصد کل صادرات ترکیه از آن این صنعت بوده است، جالب است بدانیم تقریبا نیمی از صادرات پوشاک ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا تعلق دارد‌. آلمان، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، دانمارک، آمریکا، بلژیک و سوئد مقاصد اصلی صادراتی این کشور به شمار می‌آیند.

 وضعیت مناسب صادرات صنعت پوشاک ترکیه دلایل متعددی دارد که در ادامه برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد:

    ترکیه از نظر مواد اولیه نساجی کشوری غنی به شمار می‌آید و هفتمین کشور تولیدکننده پنبه در جهان است.
     ترکیه موقعیت جغرافیایی مناسبی در میان اروپا و آسیا داشته و از طریق دریای مدیترانه با آفریقا در ارتباط است. درحالی که بخش تولید در استان‌های داخلی و آسیایی ترکیه به سرعت در حال رشد است، استانبول با مراکز خرید متعدد و حضور برندهای ترک و خارجی در حال تبدیل شدن به پایتخت مد جدید در کنار شهرهای پاریس، میلان، نیویورک و لندن است.
     این کشور دارای نیروی کار جوان و ماهر در بخش پوشاک و نساجی است‌. هم بخش دولتی و هم سازمان‌های غیردولتی از نیروی کار با آموزش‌های فنی به منظور حفظ سطح مهارت آنها حمایت می‌کنند‌. نیروی کار ترکیه از نیروی کار آسیایی ماهرتر و از نیروی کار اروپایی ارزان‌تر است.
     شرایط نیروی کار در صنعت پوشاک ترکیه به مراتب مناسب‌تر از کشورهایی نظیر بنگلادش و چین است و مشکلات مربوط به سلامتی و شرایط انسانی کار در این کشور کمتر از رقبای آسیایی خود است.


یکی از متقاضیان جدید و فراوان مهاجرت به ترکیه تولید کنندگان پوشاک ایرانی میباشند که با توجه به بستر مناسبی که کشور ترکیه برای تولید کنندگان پوشاک فراهم کرده باعث خروج موج فراوانی از تولید کنندگان ایرانی به سمت ترکیه شده است. 

در مقاله زیر توضیحاتی در زمینه مهاجرت به ترکیه و گرفتن اجازه کار با روشهای مختلف توضیح داده شده است.

نحوه اخذ اجازه کار در ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجیان در ترکیه در سال 2003 به تصویب رسیده است. با این قانون هدفش این است که از مسیر های طولانی برای اخذ مجوز کار جلوگیری کند به این منظور که قبلا صادر کردن مجوز کار برای مهاجرین از طرف چند مرکز باید تایید میشد و به فرد ارائه میشد اما با تصویب این قانون این کار را فقط یک اداره انجام میدهد.

بر اساس قانون شماره 4817 سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است. این گروهها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس قانون خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار ویا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، استفاده کنند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یکسال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.درصورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می شود.

برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

خارجیان برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان ویا کشور محل اقامت دائمشان می توانند به نمایندگیهای جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگیهای خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی می بایستی ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید.

در صورتیکه متقاضیان اجازه کار دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا کارفرمایشان می تواند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری پس از تائید اجازه کار موجود نمی باشد.برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا 15 پس از پایان مدت مجوز و نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به گرونده متقاضی رسیدگی کرده و نیتجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد ویا آن را رد کند. درصورتیکه وزارت درخواست متقاضی را به تائید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند.

متقاضیانی که ار داخل ترکیه مراجعه کرده اند مستقیما می توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.در زیر توضیحاتی برای راه های مختلف اجازه کار در ترکیه آورده شده است.

اخذ اجازه کار در ترکیه از طریق ثبت شرکت
با ثبت شرکت در ترکیه سهامداران شرکت میتوانند تقاضای اجازه کار و اقامت نمایند. این اجازه کار و دفترچه اقامت هر سال به شرط حائز بودن شروط لازم قابل تمدید است و صاحب آن در صورت دارا بودن شرایط لازم پس از 5 سال میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید.

اخذ اجازه کار از طریق استخدام در یک شرکت ترک
با استخدام در یک شرکت ترک فرد خارجی میتواند اجازه کار یک ساله و به تبع آن دفترچه اقامت دریافت نماید. این شرکت ترک باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. شرکت ترک باید در ازای استخدام هر خارجی 5 پرسنل رسمی شهروند ترکیه را در استخدام داشته باشد و سرمایه تادیه شده شرکت حداقل باید 100.000 لیر ترک باشد. شرکت ترک شروط دیگری را نیز باید حائز باشد که برای گریز از طولانی شدن مطلب نیازی به ذکر آنها نمی بینیم. در پایان یک سال، این اجازه کار دو سال دیگر نیز تمدید میشود. در پایان سه سال نیز به شرط ادامه کار در همان صنف، اجازه کار فرد تا سه سال دیگر تمدید خواهد شد. در پایان سال ششم فرد میتواند تقاضای اجازه کار نامحدود نماید. همچنین اتباع خارجی که 8 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار نامحدود نمایند.

اجازه کار مستقل
اتباع خارجی که حداقل 5 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار مستقل نمایند. در اعطای این نوع از اجازه کار آنچه که در ارزیابی مسئولین امر مهم است، سودمند بودن فعالیت شغلی فرد برای اقتصاد ملی کشور است

نظرات() 


top payday loans online
پنجشنبه 26 مهر 1397 08:06 ب.ظ
It's very effortless to find out any topic on web as compared to textbooks, as
I found this paragraph at this site.
http://uniejow.net.pl
پنجشنبه 26 مهر 1397 06:42 ب.ظ
My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on numerous websites for about a year and am concerned about switching
to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any help would be greatly appreciated!
http://tygodnik.pl
پنجشنبه 26 مهر 1397 09:16 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice in this particular post!

It is the little changes that will make the most significant
changes. Thanks a lot for sharing!
http://tygodnik.pl
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:34 ق.ظ
Can I simply say what a comfort to find someone who actually knows what they're talking about on the
internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important.
More and more people ought to look at this and understand this side of your story.
I was surprised you aren't more popular because you most certainly have the gift.
http://nizanskie.info
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:35 ق.ظ
This piece of writing is genuinely a good one it assists new net people, who
are wishing for blogging.
natural health products affiliate programs
چهارشنبه 25 مهر 1397 03:56 ب.ظ
I pay a quick visit day-to-day some web sites and websites
to read content, however this website gives feature based articles.
pills to take for hair loss
چهارشنبه 25 مهر 1397 11:13 ق.ظ
Incredible! This blog looks exactly like my old one!
It's on a completely different subject but it has pretty much the
same layout and design. Outstanding choice of colors!
hair loss products that work
چهارشنبه 25 مهر 1397 10:53 ق.ظ
Hi, the whole thing is going perfectly here and
ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely good, keep up writing.
nfxInfig
چهارشنبه 25 مهر 1397 10:36 ق.ظ
installment loans no credit check <a href="https://mobilleaderapply.com/">payday loans direct lenders</a> fast loans with bad credit <a href="https://mobilleaderapply.com/">$500 payday loans</a>
best hair products to stop hair loss
چهارشنبه 25 مهر 1397 08:46 ق.ظ
I visited various web pages however the audio feature for audio songs present at this web
site is truly marvelous.
hair loss pills that work
چهارشنبه 25 مهر 1397 07:57 ق.ظ
Greetings! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

If you have any recommendations, please share.
Cheers!
PSC Answer Key
چهارشنبه 25 مهر 1397 05:38 ق.ظ
Great post. I used to be checking constantly this blog and
I'm inspired! Extremely useful info particularly the final phase
:) I handle such information much. I used to be seeking this particular
info for a very long time. Thank you and good luck.
tbyusalp
چهارشنبه 25 مهر 1397 04:56 ق.ظ
az laws payday loans <a href="https://leaderapply.com/">no fax no teletrack payday loans</a> a payday loan <a href=https://leaderapply.com/>payday loans</a>
vitamin pills for hair loss
چهارشنبه 25 مهر 1397 04:07 ق.ظ
I needed to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every bit of it.
I've got you book-marked to look at new things you post…
imkseisk
سه شنبه 24 مهر 1397 05:54 ب.ظ
bad credit payday loans <a href="https://greencheckngo.com/">day payday loans online</a> low cost payday loans <a href=https://greencheckngo.com/>online payday loan</a>
order lithobid
سه شنبه 24 مهر 1397 09:39 ق.ظ
Very soon this website will be famous amid all blog people, due to it's nice content
albuterol low price
سه شنبه 24 مهر 1397 07:42 ق.ظ
May I just say what a relief to find an individual who really knows what they are talking about on the
web. You certainly know how to bring an issue
to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of your story.
It's surprising you are not more popular because you certainly have the gift.
health supplement affiliate programs
سه شنبه 24 مهر 1397 02:46 ق.ظ
I really like it when folks come together and
share views. Great site, keep it up!
best health affiliate programs
سه شنبه 24 مهر 1397 12:29 ق.ظ
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering
if you get a lot of spam feedback? If so how
do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me mad so any help is
very much appreciated.
nztsnofe
دوشنبه 23 مهر 1397 06:33 ب.ظ
buy tadalafil <a href="http://cialisgretkjss.com/">generic cialis online</a> tadalafil tablets 20 mg <a href=http://cialisgretkjss.com/>when does cialis go generic</a>
bsuseisk
یکشنبه 22 مهر 1397 11:33 ب.ظ
viagra natural <a href="http://vigrageneic.com/">when will viagra go generic</a> viagra samples <a href=http://vigrageneic.com/>canadian generic viagra</a>
antalya escort
یکشنبه 22 مهر 1397 10:35 ب.ظ
bookmarked!!, I really like your web site!
trazodone price
یکشنبه 22 مهر 1397 04:38 ب.ظ
wonderful post, very informative. I ponder why the opposite specialists
of this sector don't realize this. You should continue your writing.
I'm confident, you have a huge readers' base already!
forex forum
یکشنبه 22 مهر 1397 12:05 ب.ظ
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a
blog that's equally educative and entertaining, and let
me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few folks
are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled
across this during my search for something relating to this.
for the interior
یکشنبه 22 مهر 1397 10:08 ق.ظ
Hello, yes this post is genuinely fastidious and I have learned
lot of things from it on the topic of blogging.
thanks.
sushi by 7-11
یکشنبه 22 مهر 1397 03:39 ق.ظ
Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Many thanks
Japan Sex Tube Online
شنبه 21 مهر 1397 07:05 ب.ظ
excellent points altogether, you just won a new
reader. What might you suggest about your put up that you just made a few days ago?
Any sure?
http://heresimvastatin.icu/
شنبه 21 مهر 1397 06:13 ب.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to
be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just
do not know about. You managed to hit the nail upon the top
and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a
signal. Will probably be back to get more. Thanks
jakcom smart ring r3
شنبه 21 مهر 1397 03:08 ب.ظ
Hello there, just became aware of your blog through Google,
and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing. Cheers!
clomifeno comprimidos online
شنبه 21 مهر 1397 06:52 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first visit at this site, and post
is actually fruitful in support of me, keep up posting these
types of content.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:

این وبلاگ در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی مسکونی و اداری فعالیت میکند.آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ: